top of page

TAKISTUSED ja/või MUUTUSED

Miks tee muutusteni on nii raske?


Kui mitmeid kordi oled mõelnud, et soovid millegagi alustada - dieedi, trenni, uute harjumuste elluviimisega, elu muutusega jne, aga pole selleni jõudnud?Peab tunnistama, et sama raja käimine on üsna mugav. Jube mõnus on kõndida teel, mis on tuttav, kus sa ei komista, pole takistusi jne. Kui aga see rada enam ei meeldi sulle ja tahaksid enda elus muutust, on need muutused üsna rasked tulema.

Mulle meeldis "Heaolujutud" podcastist (soovitan kuulata, lingi leiad siit: https://open.spotify.com/episode/4Agz6XVKj9243yIUu7fV4G?si=m_dFVwyLR5ubLXCHzitB6g) kuuldud Kaidi Laur´i toodud näide kõnniteest: "Kui sa iga päev kõnnid sama rada, mis on aastaid sisse tallutud, tuttavlik, tead igat nurka, käänakut, küngast, siis on väga raske alustada uue raja loomisega. Uus kõnnitee on rohtunud, konarlik, üldse mitte nii hea kui tuttav sissetallatud tee. Esimesel korral sa ei tea täpselt, kuhu astuda, jala all on ebamugav, võib-olla saavad jalad märjaks või poriseks. Järgmisel päeval on see sama tee juba veidi tuttavam. Sa tead, milline teerada enam vähem välja näeb. Pole enam nii palju üllatusi. Kolmandal päeval on juba näha, kuhu eelnevatel päevadel oled astunud. Mida aeg edasi, seda kindlamaks jalgealune läheb. Mõne päeva möödudes on rada nähtav ja oluliselt tuttavam ning sa ei tunne seda ebamugavust, mida tundsid algselt."


Täpselt sama on ka elus. Me ei taha muutusi ellu viia, sest need on nii vastikult ebamugavad. Päevaplaani ümber tegemine pole ju see, mis meid kõnetaks! Otsuseid, mis sealjuures peab vastu võtma ja nõuavad mitme igapäeva tegemise ümbermängimist, on kohutavalt tüütud ning igapäevaellu mittesobivad.


Kõige suurem TAKISTUS, mida treenerina kuulen inimesi ütlevat:

  1. MUL POLE AEGA!

Mul pole aega, et võimelda, jooksma minna, ennast liigutada, iseendale süüa teha jne... Paneksin siia võrdusmärgi = MUL POLE AEGA ISEENDA EEST HOOLITSEDA!


Kui sa mõtled sellele, et sina ise oled siin maailmas kõige tähtsam. Kui sinul on hästi, on ka kõigil teistel sinu ümber hea olla, sest sa oled laetud positiivse energiaga, sa oled iseendaga rahul, sul on teotahet ja pealehakkamist jne.


Tervislik toitumine, liikumine on kõige odavam ja lihtsam viis enda eest hoolt kanda. Sul pole vaja selleks tunde. Piisab, kui sa teed mõned harjutused (kasvõi 10-15 min päevas), et saada ilusam rüht ja parem enesetunne.


Söögitegemine ei võta aega tunde, kui sa tead, mida teed. Aga üldiselt saab väga lihtsad söögid valmis poole tunniga. Mõned toidud ka kiiremini.


Seega aja mitteleidmine on lihtsalt üks viis leida endale TAKISTUS, miks mitte millegiga tegeleda. Hea mugav vabandus, mille taha pugeda.


Oled vahel mõelnud miks sul pole aega ja kuidas aega leida saaksid? Mida peaksid muutma oma päevas, et leiaksid endale selle 10, 15 või 30 minutit? Kas pole siin äkki tegemist ...


2. MUGAVUSEGA - hea ja lihtsa teerajaga, mida juba tead ja tunned? Rada, mis on sisse tallatud ja mis ei vaja kohendamist, muutmist?


Vahel, kui ma pakun välja lahendusi, mida võiks proovida muuta, saan tihti tagasisidena väga palju


3. VABANDUSI - miks see antud olukorras minu ellu ei mahu. Aga, kas me siis päriselt tahame seda muutust või mitte?!


Ükski muutus sinu elus ei saa toimuda ilma, et sa päriselt ei oleks selleks valmis. Ilma, et sa päriselt ei taha seda! Olla valmis võtma iseenda elu eest vastutus, on päris suur vastutus! Kas pole?!


Selleks, et hakkaksid tervislikumalt toituma, liiguksid rohkem või läheksid kuskile trenni, pead pingutama ja see algne pingutus on väga raske, sest see "teerada" on nii ebamugav.


Usu, kui sa uue tee sisse tallad, on see mugavam ja parem, kui sinu vana. See muutus kehtib ka mitte ainult treeningute kohta vaid ka kõige muu sinu elus. Töö, mis sulle enam ei meeldi, suhted, kus oled, kuid mis ei toida sind enam jne.


Muutused saavad tulla sinu ellu ainult siis, kui sa päriselt neid tahad. Kui sa päriselt millegi poole püüdled, kui selle nimel pingutad.


Tahad enda kehas ennast hästi tunda - sa pead selleks vaeva nägema!

Tahad saledam ja siledam välja näha - tuleb teha samme selleks, et see juhtuks, sest iseenesest ei muutu midagi.

Tahad, et see elu ei oleks enam selline nagu ta praegu on - pead leidma endas JULGUSE teha muutusi! Ületama HIRMUD! Võib-olla ka mõtlema, mis need hirmud on ja kuidas need hirmud muutuvad TAKISTUSTEKS? Kas see TAKISTUS on päriselt takistus või on seal taga midagi muud? Mis seal taga olla võib?


Kui oled kuskil sellel lahkteel aga ei tea, kuidas sealt edasi minna. Äkki aitavad eeltoodud küsimused. Vastused nendele küsimustele võid kirjutada paberile, sest siis sa päriselt elad vastused läbi.


Mina näiteks mõtlesin aastaid, kuidas päevatöölt ära tulla. Kuni jõudsin küsimusteni, mis mind väga palju aitasid.

Näiteks: Mis siis juhtub, kui ma töölt ära tulen? - Vastus: Mul pole enam raha, et maksta pangalaene või makse.

Mis siis juhtub, kui sa need maksmata jätad? - Kaotan auto, kodu jne.

Mis siis juhtub? - näiteks pead kolima kellegi sugulase või tuttava juurde.

Mis siis juhtub?....


Ja nii see jada võib kesta kuniks sa saad aru, et tegelikult on meil igale asjale siin elus vastus ja mitte midagi ei juhtugi. Meie meel ja meie keha on valmis võitlusteks ja me leiame alati lahenduse. Sama mängu võid ka mängida näiteks positiivses võtmes:


Mis siis juhtub, kui ma hakkan trenni tegema või ennast rohkem liigutama? - Mu eneseutunne on parem ja energiat on rohkem.

Mis siis juhtub, kui sul on energiat rohkem ja enesetunne on parem? - Ma jõuan päevas palju rohkem ära teha, kui seni.

Mida rohkemat sa siis teeksid? - ....


JNE, JNE. Lihtsad, väiksed näited, millele sina võib-olla vastaksid hoopis teisiti aga mõttemängud aitavad teinekord jõuda tõeni. Kirjutamine ja reaalselt paberile panemine paneb meid meie olukorda kainelt ümber hindama ja mõtestama. Aru saama, kas seal taga on HIRMUD, päris TAKISTUSED, MÕTTEMUSTRID, VABANDUSED, JULGUSE PUUDUMINE...


Loodan, et said siit JULGUST teha muutusi ja näha TAKISTUSI, mida tegelikkuses ei ole.


JULGE OLLA SINA ISE JA TEHA MUUTUSI!

Elu on nagu jõgi, mis voolab allavoolu! Ära uju vasutvoolu! :)

82 views0 comments

Recent Posts

Comentarios


bottom of page